TEMI.mk

Случајот „Монструм„

Христијан Станоевиќ - Фактор

Какви ќе бидат ефектите од феноменот Курти во Македонија, може ли очекуваме екстрадиција за „Монструм“?

Феноменот Курти повторно се покажа како една од најдинамичните политички сили на Балканот. Движењето „Самоопределување“ убедливо победи на последните избори во Косово, со јасни сигнали и за опозициските движења на Албанците во Македонија и Албанија. …

Случајот „Монструм„

Петар Богојески - Фокус

Вистинскиот монструм

Зошто е важен овој настан и неговото целосно расчистување. Прво, зашто монструмот е на слобода и може да го повтори делото, второ зашто случајот го злоупотребија низа политичари за свои лични кариери, без грам одговорност кон државата и семејствата н…

Случајот „Монструм„

Филип Ивановски - Фактор

Македонија да упати демарш до Косово поради неиспораката на обвинетите од „Монструм“

Пред некој ден во центарот на Скопје се одржа протест против обвинителката Фатиме Фетаи и Основното јавно обвинителство кое побара најстрога казна за обвинетите во случајот „Монструм“. Сè поизвесно е дека Судот ќе ја повтори одлуката од јуни 2014 год…

Случајот „Монструм„

Петрит Сарачини - Civilmedia

Порака до националистите по протестите за случајот „Монструм“

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Националистите и лудаците од „двете страни“ повторно со истата приказна. Пак за нивните глупости и „резултатите“ од нивното долгогодишно лудило и омраза, прозиваат некој друг. Едни ме повикуваат да го поддржам протестот за осу…

Случајот „Монструм„
Случајот „Монструм„

Љупчо Цветановски - Курир

Трчи-лажи, по урнек на лидерот Зоки…

Мислевте дека сме го достигнале дното? Јок, може и подолу и подолу и подолу… Со Заев и СДССС, тонењето е бесплатно. и загарантирано, башка докажано. МОЖАТ, ама дефинитивно. Да не се лажеме, со ваква армија лажговци, лажи-лебу неспособњаковиќи, трчи-л…

Случајот „Монструм„

Дарко Јаневски - Курир

Кој ќе лежи во Идризово за повторувањето на „Монструм“ без нови докази?

Еве веќе неколку дена слушаме празни и неефективни муабети за тоа каков бил Заев, откако Фатиме Фетаи практично не направи нипто освен што дојде до истиот резултат за Смиљковско Езеро како и во претходната постапка (барањето за ослободување на тој шт…