TEMI.mk

Урбанизам

Гоце Трпковски - Призма

Суспендиран обид за суспензија на ДУП-овите

Начинот на кој пропадна првиот обид да се суспендираат важечки урбанистички планови отвори сомнежи за подготвеноста и за желбата на властите на сите нивоа, од централни до локални, да се справат со прекумерното градење. Министерството за транспорт и …

Урбанизам

Горан Михајловски - Либертас

Преку Стојко

Италијанската државна новинска агенција Анса објави дека некој вработен во државна болница во јужниот италијански град Катанцаро 15 години не се појавувал на работа, а земал плата. Тој е обвинет за измама, изнуда и злоупотреба на службената положба, …

Урбанизам

Даница Павловска - Циги - Civilmedia

Заробен простор

пишува: архитект ДАНИЦА ПАВЛОВСКА-ЦИГИ Во ова време на посакувани ориентации кон профит на мали групи поединци и запоставување на јавните интереси, јавните добра, животната средина, здравјето, мора да зборуваме, пишуваме, да дигнеме бунтовен ‘глас’, …

Урбанизам

Бранко Героски - ПлусИнфо

Време е Скопје да добие нов даунтаун, но и нова пјаца и нов ковент гарден

Сакаме парк на просторот спроти „Холидеј Ин“, не сакаме згради! Ако не, ќе тужиме во Стразбур. Сакамееее! Ќе тужимееее! - Advertisement - Како поддршка на оваа кампања, деновиве на Фејсбук се лиферува и една „фотографија“ од некаков „архитектонски пр…