TEMI.mk

Дневна политика

Петрит Сарачини - Civilmedia

„Што барате вие тука, господине Мицкоски“?

ПЕТРИТ САРАЧИНИ Христијан Мицкоски повеќе денови наназад ги крстосува општините, во кои неговата ВМРО-ДПМНЕ победи на локалните избори пред три недели. Уште неседнати асолно во канцелариите, градоначалниците на опозицијата се растрчани на терен, и за…

Локални избори 2021

Сефер Тахири - Радио МОФ

[Став] Политичкиот хаос по локалните избори

Победата на ДУИ во 11 општини e засенета од фактот што не успеа да победи во Тетово и Гостивар, битни политички градови за Албанците. Изненадувањето на овие локални избори го приреди Беса, која освои 25 илјади гласови. За разлика од македонскиот поли…

Скопје 2014

Кица Колбе - Окно

Ослободувањето на Скопје од „Скопје 2014“ - или сонот во зимската ноќ

Извор за текстот: Дојче веле Замислете си како би било, кога под дејството на чудо во една зимска ноќ би исчезнале сите грди споменици и градби од „Скопје 2014“ – без трага и глас! Замислете си го чувството кога градот би се разбудил ослободен од тир…

Локални избори 2021

Бранко Тричковски - Frontline

Македонија е неуништлива

пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Човекот што го купи Њукасл сака да го купи Масното ткиво на Христијан. Преговорите се во тек. Мино Рајола е на пат за Ријад. Ткивото оди на лекарски преглед. Но, не е се во техничките детали. Или во медицинските и финансиски…

Локални избори 2021

Ивица Челиковиќ - Либертас

Македонска бура во кофа „хибридна“ вода

Македонската присобрана опозиција настојува со сите расположливи средства да ги здружи силите за да ја засили бурата на политичката сцена, во која ќе биде потопен владиниот брод. Со какви ветувања? Дека ќе го урне режимот, при што, напоредно со негов…

Локални избори 2021

Ило Трајковски - Независен

Политички уроборос

ИЛО ТРАЈКОВСКИ Мирисот на власта за нашите партии е исто толку силен и заслепувачки колку што е мирисот на пленот за митската змија уроборос. И не е чудно. За нив власта е средство, не просто за заробување, туку за пленување на државата Уроборос е ан…

Локални избори 2021

Ивица Челиковиќ - ПлусИнфо

Македонска бура во кофа „хибридна“ вода

Македонската присобрана опозиција настојува со сите расположливи средства да ги здружи силите за да ја засили бурата на политичката сцена, во која ќе биде потопен владиниот брод. Со какви ветувања? Дека ќе го урне режимот, при што, напоредно со негов…

Локални избори 2021

Никола Тодоров - Либертас

Мудроста на Сартр и мојата наивност

Четири години брзо минуваат. Некои од вас ќе бидат повторно избрани, некои нема. Затоа запомнете, немојте да правите ништо за партијата. Пишува Никола Тодоров Секој искажан збор има своја последица, секое молчење исто така. Вака нѐ научи Жан Пол Сарт…

Локални избори 2021

Трифун Костовски - ПлусИнфо

Политичката криза, излез или хаос?

Завршија локалните избори, во рамки на кои ние граѓаните дадовме поддршка на кандидати за градоначалници и советници кои треба да работат во наш интерес во следните четири години на локално ниво. Епилогот од завршените локални избори е јасен, меѓутоа…

Локални избори 2021

Страшо Ангеловски - Денешен

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: ДЕСПОТИЗМОТ заминува – доаѓа ПРАВОТО НА СРЕЌА

Страшо АНГЕЛОВСКИ

Локалните избори кои штотуку завршија недвосмислено ја покажаа волјата на граѓаните во Република Македонија. Ја покажаа нивната желба жестоко да казнат една измамничка, ситнопазарџиска, крајно недостоинствена и, дури, политика заст…