TEMI.mk

Балканот  

Страшо Ангеловски - Нетпрес

„Замрзнати конфликти“ предвидени за Западен Балкан

Неколку последователни случувања во последниве две недели како полека, но сигурно да го зацртуваат патот на политичкото движење на таканаречениот Западен Балкан. Тука се, пред се’, неколкуте нон-пејпери кои проциркулираа низ медиумите, „позеленувањет…

ДУИ со зелена агенда

Ѓорѓи Илиевски - Антропол

Зелен Ахмет – Blerte Ameti

Ѓорѓи Илиевски Виш просветен инспектор На Светскиот ден за заштита на животната средина, политичката партија ДУИ на чело со нивниот лидер Али Ахмети (на албански Ali Ameti) ја прославуваа својата 19 – 20 години од роденденот на партијата. Во печатени…

ДУИ со зелена агенда

Југослава Дуковска - Слободен Печат

Зеленото изненадување на Ахмети

Интересно ќе биде да се види како ДУИ ќе ја спроведува зелената агенда со своите градоначалнички перјаници како Рамиз Мерко. Теута Арифи, Блерим Беџети, на пример, добро познати по својот еколошки дух и сенс за заштита на животната средина, и тоа во …

ДУИ со зелена агенда

Џабир Дерала - Civilmedia

Што ќе ни соопшти ДУИ на 5 јуни?

коментира: ЏАБИР ДЕРАЛА Заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ за градоначалник на Скопје е главната шпекулација која се шири во медиумите, по најавите дека ДУИ подготвува „нешто големо“. Билбордот на кој пишува „Нешто добро доаѓа“ беше погрешно преведен к…

Урбанизам

Горан Михајловски - Сакам Да Кажам

ШПРИЦЕР ПО ПРОТОКОЛ

1 Пробајте во иста реченица да ги ставите зборовите „ДУИ“, „убаво“ и „држава“. Кога ќе ја чуете најавата дека Лидерот на ДУИ Али Ахмети в сабота ќе соопшти нешто добро за државата, па уште и кога ќе се додаде дека тој предлог ќе предизвикал дебата во…

ДУИ со зелена агенда

Катерина Блажевска - Призма

Псе јо?

На ДУИ мора да им се признае дека се врвни мајстори на пиарот. Во изминатите денови ја предизвикуваа љубопитноста на јавноста со oбјавување порака на зелена заднина, само со три бели точки (кои на прв поглед алудираат дека нешто ќе следи…), а потоа н…