TEMI.mk

Камчев уапсен

Бранко Героски - ПлусИнфо

Ова е сè, само правда не е!

„Објавената ‘службена белешка’ на АНБ очигледно не е тоа (службена белешка), ниту од формална ниту од суштинска страна. Читаме некаква полуписмена информација од АНБ (веројатно нарачана!) која се коси со елементарната логика! Кога и да е, ќе се обело…

Судство

Бранко Героски - ПлусИнфо

Ти што бараш одмазда, ископај два гроба – еден за себе!

Притворот не смее да биде замена за казна. Во текот на постапката, Судот мора постојано и сериозно да ја преиспитува потребата за продолжување на мерката притвор и кога ќе се создадат услови, притворот да го замени со гаранција, со домашен притвор ил…

Камчев уапсен

Бранко Тричковски - Frontline

Припадноста против правноста и моралноста

пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Апелот на медицинскиот персонал во Систина е знак дека критериумот на припадноста почнува да доминира до степен со кој се заканува да ги елиминира критериумите на правноста и моралноста. Тоа не значи дека во рамките на парци…

Камчев уапсен

Фросина Ременски - Либертас

Ременски: Сведочењето на Камчев дека не ме познава потврди дека е лага дека бил притворен за да не сведочи за Меѓународен сојуз

🚩Иако скоро сите присутни во судницата вчера ги слушнаа двата јасни искази од сведокот Јордан Камчев дека, “г-ѓата Фросина Ременски ниту ја познавам, ниту сум ја видел”, сакам да кажам зошто овој исказ за мене е важен: 👇 1️⃣ Со овој исказ кој се со…

Камчев уапсен

Арсим Зеколи - DW

Камчев е камче

Камчев е само камче во мозаикот исполнет со „кој е кој“ на домашната (и соседска) политичка, финансиска, дипломатска, разузнавачка сцена. Пишува Арсим Зеколи Иако несомнено битна вест и настан, самиот чин на апсење или приведување на Орце Камчев нека…

Камчев уапсен

Бранко Героски - ПлусИнфо

J’accuse! Факти како се убива правдата во Македонија!

Ме прашуваат луѓе, во медиумите и на социјалните мрежи, зошто го бранам Орце Камчев. Не се лутам, прашањето е легитимно. - Advertisement - Некои прашуваат, а некои обвинуваат. Порталот Фронтлајн, на пример. „Героски застана на страната на Камчев“. Им…

Пресуда за Таргет-Тврдина

Воислав Зафировски - Денешен

ЗАФИРОВСКИ: УДБА од нејзините најубави денови

Воислав ЗАФИРОВСКИ

И тоа се случи, блиските бизнис партнери, Мијалков и Камчев се во притвор.

Беше сосема очекувано Мијалков да заврши таму каде што е, но изненадувањето е неочекуваното апсење на Орце Камчев и нема да навлегувам во тоа дали требало…

Бегството на Сашо Мијалков

Ерол Ризаов - DW

Ненормално е да се биде нормален

Ако сте избезумени од она што ни се случува и стопати на ден пцуете сѐ живо и диво, бидете без гајле, тоа е сосема нормално. Вие навреме сте осознале дека и тие што ќе преживеат - ќе настрадаат. Како човек да остане нормален во Македонија? Ако тоа ви…

Камчев уапсен

Владо Апостолов - Призма

Бизнис-другарот на заробената држава

Орце Камчев е еден од симболите на заробената држава на Никола Груевски и Сашо Мијалков. Поранешното присно пријателство со вториов, бизнис-покровителствата врз обајцата и мрачната медиумска епизода со весниците на Медиа принт Македонија (МПМ) придон…

Камчев уапсен

Сашо Орданоски - Civilmedia

Луди, збунети, притворени и пребегани

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Навистина не изгледа како добра одбранбена стратегија за свој главен адвокат г. Орце Камчев да го ангажира претседателот на Правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, адвокатот Тони Менкиноски, во предмет во кој партијата на Менкиновски …