TEMI.mk

Пожар во Кочани

Марјан Вучковиќ - МКД

Пожарите – фактор изненадување после триесет години независност

Високите температури, сушата и ниското ниво на свест толку многу ги потпалија страстите на политичката елита, а богами и шумите, што црно ни се пишуваше, ако не заврнеше дожд. Ако, во Ватикан, изборот на Папа се означува со пуштање на бел чад низ оџа…

Пожарите низ Македонија

Марјан Вучковиќ - Радио МОФ

[Став] Пожарите – фактор изненадување после триесет години независност

Високите температури, сушата и ниското ниво на свест толку многу ги потпалија страстите на политичката елита, а богами и шумите, што црно ни се пишуваше, ако не заврнеше дожд. Ако, во Ватикан, изборот на Папа се означува со пуштање на бел чад низ оџа…

Пожарите низ Македонија

Никола Тодоров - Слободен Печат

Кога пожарите ќе стивнат

Во државава, вака килава како што сме ја направиле, доколку не се преземат радикални мерки за превенција од големи штети при природни катастрофи, може да се соочиме со тотален крах на системот. Ова лето бевме сведоци на пожари од големи размери во др…

Пожарите низ Македонија

Никола Тодоров - Либертас

Кога пожарите ќе стивнат

Во државава, вака килава како што сме ја направиле, доколку не се преземат радикални мерки за превенција од големи штети при природни катастрофи, може да се соочиме со тотален крах на системот. Пишува Никола Тодоров, пренесува Дојче веле. Ова лето бе…

Пожарите низ Македонија

Васко Маглешов - Призма

Шумите горат, пироманите тешко се гонат

Дождот што заврна, барем за кратко ги стивна огнените стихии кои се беа распламтиле на неколку места низ државата. Проценките за штетите веќе се прават, и постојано растат. Додека тоа се случува, полицијата и обвинителството собираат докази и распраш…

Дневна политика

Петар Поп-Арсов - Република

Политички профитери зад димната завеса

Петар Поп Арсов Кочани, 2-ри август. Ден Илинден. Стравични слики се шират на социјалните мрежи. Градот е пред катастрофа! Пожар! Апели за помош, исполнети со очај и паника доаѓаат од „првата линија на фронтот“. Веќе се зафатени првите куќи, а на тел…

Пожарите низ Македонија

Ивор Мицковски - ПлусИнфо

Светот и Републиката во пламен

Од Македонија и Грција, низ Италија, Турција и Украина, преку Калифорнија, Австралија и Сибир, до Кина, Амазонија и половина Африка, светот е во пламен. Отворете ја и погледенете ја сликата на Fire Information for Resource Management на НАСА, за да ј…

Пожарите низ Македонија

Џабир Дерала - Слободен Печат

Пожар што не се гасне со вода

Арамиите од политичкиот подрум само во еден ден излегоа со најмалку две дезинформации, онаа со стари слики од Пакистан, божем кај Пехчево, и уште погрдата кампања за украдена моторна пила и водна пумпа од австриските пожарникари. Се запалија шумите н…

Пожарите низ Македонија

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Врската дрвокрадци-полиција виновна за дел од пожарите во Македонија!?

Воислав ЗАФИРОВСКИ

Сведоци сме на исклучително високи летни температури, велат афрички топол бран, нешто што се случувало и во минатите години, но не вака.
Тоа што секоја година е вака се пожарите во овој период од годината, пожари кои го проголтува…

Пожарите низ Македонија

Катерина Блажевска - Окно

Малешевци за австриската опрема: Доживеавме културен шок!

Извор: Дојче веле , 9 август Сакавме „Европа да ја донесеме дома“ и ја донесовме – за жал, само поради нашата неопременост за битка со пожарите. Но, кога пламенот ќе стивне, таа Европа ќе си се врати во Европа, а ние и натаму ќе говориме за неа... Ва…