TEMI.mk

Конфликтот Израел - Газа

Билјана Ванковска - Нова Македонија

Нема да бидеме избришани или sumud

Пораката од насловот е палестинска, не е македонска, да се разбереме веднаш. Ќе рече некој, ја средивме земјата, па сега уште и за Палестина ќе се грижиме! Еве, ја распродаваат земјата и легализираат дивоградби – треба да се стори нешто; оставете ги …

Конфликтот Израел - Газа

Ѕвездан Георгиевски - Призма

Револуција без почеток, но со крај

Двата паралелни пропалестински протеста што се одржаа во Скопје, нивната слаба посетеност, благодарноста на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон Македонија за нејзината наводна поддршка на неговата земја, отворената поддршка на ВМРО-ДПМНЕ на во…

Конфликтот Израел - Газа

Бранко Тричковски - Frontline

Жмицко на Блискиот исток

пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Во ракетен напад на израелските воени авиони под урнатините на една трикатна куќа во Газа загина десетчлена фамилија од кои осуммина биле деца. Меѓу загинатите не е Христијан Мицковски, затоа што таа неверојатна политичка шу…