TEMI.mk

Локална власт

Борче Трајковски - Frontline

Сервус скопски нарциси, надвор е пролет, живи сме…

пишува: БОРЧЕ БОКИ ТРАЈКОВСКИ Во логиката на неколку дузини “десни“ скопјани, (мислам на скопјаните од десната страна на Вардар), отсекогаш преовладувала, натежнувала една чудна нарцисоидност, самобендисаност, изолираност, и ќе ја наречам специфична …

Локална власт

Александар Петров - DW

Град против Скопје

Скопје се претвора во град на фавели, кои се прескапи и животно отепувачки, а сопствениците кои поседуваат парцели, генерираат колонизација и узурпација на имотот, и неконтролиран градски регрес. Пишува Александар Петров Зачетоците на урбаниот хаос с…

Локална власт

Џими - Охрид News

Колумна: Организирај се мајко македонска

Спуштај ролетни, реди кафе, викни физиотерапевт и јави се кај матичната, среди ми за една недела боледување. Не бре како од Стамбол. Од бараки до дома возев. Е па как да не се умориш. Ја реновирет Јане Сандански. И фала копулативном органу, машком, ш…

Локална власт

Тони Поповски - DW

Големиот театар и малата сцена

Големиот театар најчесто ја надгласува малата сцена, во теми и мотиви, во аудиториум и сценски ефекти. Сепак, најамбициозните актери посакуваат улога на големата сцена. Пишува Тони Поповски Една седмица од драмата на големата политичка сцена покрај г…

Урбанизам

Горан Михајловски - Либертас

Преку Стојко

Италијанската државна новинска агенција Анса објави дека некој вработен во државна болница во јужниот италијански град Катанцаро 15 години не се појавувал на работа, а земал плата. Тој е обвинет за измама, изнуда и злоупотреба на службената положба, …

Урбанизам

Даница Павловска - Циги - Civilmedia

Заробен простор

пишува: архитект ДАНИЦА ПАВЛОВСКА-ЦИГИ Во ова време на посакувани ориентации кон профит на мали групи поединци и запоставување на јавните интереси, јавните добра, животната средина, здравјето, мора да зборуваме, пишуваме, да дигнеме бунтовен ‘глас’, …

Локална власт

Никола Наумоски - Слободен Печат

Кај се Распеани скопјани?

Во последно време секакви сподоби си дозволуваат да го блатат светото име на Распеани скопјани – активистички хор со политички репертоар и аматерски членови од пред десетина години, поставувајќи го ова бесмислено прашање со јасни алузии за некаква не…

Урбанизам

Бранко Героски - ПлусИнфо

Време е Скопје да добие нов даунтаун, но и нова пјаца и нов ковент гарден

Сакаме парк на просторот спроти „Холидеј Ин“, не сакаме згради! Ако не, ќе тужиме во Стразбур. Сакамееее! Ќе тужимееее! - Advertisement - Како поддршка на оваа кампања, деновиве на Фејсбук се лиферува и една „фотографија“ од некаков „архитектонски пр…

Локална власт

Гоце Трпковски - Призма

Холидеј Ин: Будењето на бетонскиот џин

Од едната страна се слуша „да го спречиме бетонското чудовиште“, од другата – „погледнете, не е чудовиште“, а од трета – „помогнете, не можеме ништо да сториме сами“. Дебатата за паркингот спроти хотелот Холидеј Ин дополнително се вжешти денес, откак…

Локална власт

Звонко Давидовиќ - Фокус

Скопје на пола копје

Двата малограѓански стила што се надополнуваат и се две страни на една иста паричка го обезличија и трајно нагрдија градот за кој некогаш пееја и Влатко Стефановски, Зафир Хаџиманов, Драган Мијалковски, Нина Спирова, но и „златните славејчиња“. Денес…