TEMI.mk

Бегството на Сашо Мијалков

Бранко Героски - ПлусИнфо

Одговорноста на дело во „силната држава“ Македонија – ќе се жртвува коњ, за да се спаси кралицата!

Другарчиња, нема потреба да се карате за тоа кој е одговорен за бегството на Сашо Мијалков. Сфативме. Тричките ваши веќе ни објаснија дека тоа што Сашо избегал ја покажувало силата на нејзината држава, а не нејзината слабост. - Advertisement - Откако…

Вакцина за Корона

Бранко Героски - ПлусИнфо

Кучиќи и вучиќи

Само малициозните и од срам непелцувани Македонци му најдоа замерки на Вучиќ за комичната парада на Табановце. - Advertisement - Донел „само” 4.600, а вети 8.000 вакцини. Кутијата била мала. Температурата била спорна. Дали се „фајзерки” или фејкерки?…

Борбата против корупцијата

Бранко Героски - ПлусИнфо

Љупче другарче, батали фејк борба против корупција, не пали тоа кај никого!

Љупче другарче, те слушам и уште малку и ќе поверувам во онаа шега дека перцепцијата за високата корупцијата во Македонија е поради тоа што само ние имаме министер за борба против корупција. - Advertisement - Твоите „аргументи“, со кои се мачиш да до…

Гоце Делчев

Бранко Героски - ПлусИнфо

Министрите се откажаа од Гоце Делчев – никој не смее на гробот да му појде!

Оваа година – година во која најжестоко досега се оспорени македонскиот идентитет и самобитноста на македонската нација – на 4 февруари, по повод 149 години од раѓањето на Гоце Делчев, цвеќе на гробот на револуционерот положи заменик-министерот за ло…

Договорот со Бугарија

Бранко Героски - ПлусИнфо

Ќе ја гледаме Бугарската национална телевизија? Одлична вест!

Веста дека од 1 март Бугарската национална телевизија ќе ја следиме и во Македонија, на најгледаната платформа кај нас, ме израдува. Тоа навистина е прекрасен потег! - Advertisement - Како никој порано не се сети за ова? Ние во Македонија одамна ги с…

Попис на населението

Бранко Героски - ПлусИнфо

Каракачанов, не го признавај пописот ако нема 20 отсто Бугари во Македонија!

Имам конкретен предлог до Красимир Каракачанов, вториот човек на владата во Софија. Идеја како трајно да зајакне влијанието на Бугарија во Македонија и еднаш засекогаш да се докаже бугарското потекло на Македонците. - Advertisement - Како што Каракач…

Дневна политика

Бранко Героски - ПлусИнфо

Хибридниот режим Македонија е најкорумпиран на Балканот – ова мора да е лажна вест!

Така е, другарки и другарчиња, дами и господо. Така изгледаме ние, ама кога ќе нѐ види некој друг, а не кога самите се гледаме во огледало и онака, суптилно заканувачки, го прашуваме: Огледалце, огледалце мое, кажи на светот најубав кој е? И што да к…

Попис на населението

Бранко Героски - ПлусИнфо

Не плашете мечка со решето – политичарите се одговорни за успех на пописот, а не граѓаните!

Клучниот фејк „аргумент“ со кој граѓаните се повикуваат да не го бојкотираат пописот е тврдењето дека само со учество во оваа „статистичка операција“ ќе се спречат политичките манипулации и етничко-религиозното пребројување. Камо среќа да е така, но …

Реформи во образованието

Бранко Героски - ПлусИнфо

Кога нашите „реформатори“ на образованието ќе признаат дека ништо не знаат?

Деновиве читам за намерите на оваа влада да го реформира нашето образование и се прашувам дали покрај надежта дека со една реформа би можеле да се решат некои отворени политички спорови на Македонија со соседите, постои друга, легитимна и сериозна пр…

Случајот „Монструм„

Бранко Героски - ПлусИнфо

Фатиме Фетаи му се извини на Трајко Вељаноски за шпекулациите дека бил поврзан со случајот „Монструм“

За жал, насловот на овој текст е лажна вест. А би било убаво да не е… - Advertisement - Никој не му се извини на Трајко Вељаноски за шпекулациите дека е поврзан со случајот „Монструм“. Ама баш никој! Денеска, во завршницата на судскиот процес, обвини…