TEMI.mk

Случајот „Монструм„

Љупчо Цветановски - Курир

Она, кога со „Монструм“ ќе потврдиш дека си монструм

Во оксиморонски најновата реприза од серијалот „Северни забеганости“, епизодниот лик на политичко-бизнисменскиот монструм повторно мрачно заблеска преку скаламуциите и пазарoт со Гаши за „Монструм“ и „Диво насеље“. Она, колку да не заборавиме со какв…

Борбата против корупцијата 

Сашо Клековски - Нова Македонија

Не било политичко силување, „власта си го барала“

Се направија „три круга околу“, односно се направија три средби во три недели, демек ете се дебатира, се расправа, аргументира, а сѐ е само лоша политичка глума Брзо откако се постави прашањето дали ќе имаме политичко силување за обезбедување парламе…

Алтернатива дел од новото мнозинство

Петар Поп-Арсов - Република

The End of the Party

Петар Поп-Арсов „Колку и да танцува наоколу низ рингот, во еден момент ќе дојде на домет на цврста тупаница и, знаете што, ќе биде спружен на подот и изнесен надвор од рингот.“ Вака некако, во слободен превод, почнува дваесет и шестата глава насловен…

Оставката на Зоран Заев

Љубомир Фрчкоски - Слободен Печат

Вирус

СДСМ и Заев тргнаа со создавање коалиција како втора партија пред три години со 49 мандати и стигнаа до 64 и тоа по неуспехот на локалните избори!? Ако ова не е маестрално водење на играта во таканареченото зокино оро, тогаш што е? Ќе го користам фро…

Алтернатива дел од новото мнозинство

Мирјана Најчевска - Окно

Силување на демократијата

Три министерски места, три заменички, шест управувачки позиции во јавни претпријатија и институции, 46 директори, 100 вработувања… Тоа не е политика, ниту пак израз на политичка идеологија или програма. Не е ни од далеку демократија, ниту пак начин н…

Алтернатива дел од новото мнозинство

Јасминка Павловска - Нова Македонија

Математика, прагматика и политичка фантастика

Настрана што рамката на Охридскиот договор за реална и правична етничка застапеност во власта е целосно испервертирана, па во новиот однос на партиципиентите во Владата, односно водечките места во министерствата, сега бројот на министри и заменик-мин…

ЕУ и НАТО интеграции 

Ерол Ризаов - Либертас

Поголемите „католици“ од папата

На големо изненадување ќе помине цела недела, а се уште никој од нашите поголеми верници од папата Франциско не му одржа слово да не се меша во внатрешните работи на Македонија. Овојпат изостана „лекцијата“ како можел среде Атина, па макар бил и папа…

Алтернатива дел од новото мнозинство

Љубиша Николовски - Слободен Печат

Како Алтернатива на Африм Гаши стана и власт и опозиција

Трговецот од Горњи Милановац во договор со стариот лисец од Мала Речица, успешно го изменаџираа влегувањето на Алтернатива во власта, отстапувајќи му рамномерно високи министерски функции, но и бројни директорски места во државни институции. Ете, и т…

Алтернатива дел од новото мнозинство

Милош Милошевски - Infomax

Еден Стpaтег, една Струмичка Барбика и немopaлна Алтернатива

- Advertisement - - Advertisement - Колумната е кратка приказна за селските и примитивни трикови на политичката авангарда на власт во Македонија. Добро, приказна е и за нејзините модерни и урбани политички партии. Претпоставувам, погодувате. Кратко, …

Алтернатива дел од новото мнозинство

Мартин Богатиноски - ПлусИнфо

Министер за правење друштво

Сега ќе имаме повеќе време за да се дружиме и да се возиме со моторите. Ова го рече премиерот Зоран Заев на вчерашната заедничка прес-конференција со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, откако во име на „евроинтеграциите“ се согласи да го фрли минист…