TEMI.mk

Дневна политика

Љупчо Цветановски - Курир

Ајде, да си ја вратиме Македонија

Заев ги испрати репрезентативците на Македонија на Европско. Слика од која илјадници Македонци добија инстант нагон за повраќање. Бљак, нели? Она, кога лукративниот муртинец глуми дека ја сака Македонија, лик кој се срами и да го спомне нејзиното име…

Судство

Љупчо Цветановски - Курир

Рашкомонијада и влада на лизинг

Црпнатиот премиер пак успеја во притисокот врз „независното“ судство и обвинителство. Не бадијала два пати јавно и јасно си кажа пустиот дека другарчето му Рашко било невино. Да, и Чичолина била, некогаш. Па, за секој случај, ја спомна и Вилма. Нееее…

Договорот со Бугарија

Љупчо Цветановски - Курир

Сатрапски СВОЗ за Заев

Замислете, Мицотакис имал фантастична идеја за решавање на македонскиот проблем со Бугарија??? Уууу, се потресовте, наеживте и расплакавте, нели? ОК, ова не е заебанција, ниту виц, ова се „надежите“ на Заев Корисниот кој, верувале или не, се крсти во…

Економија

Љупчо Цветановски - Курир

Заев одликуван за северна, конечно

Кој чека, ќе дочека, вели старата поговорка. Да, многумина далдисале чекајќи. Арно ама, меѓу нив не е и Заев. Пустиот Црпко се закити со уште еден медал. Втор, по оној од црногорскиот принц, кој испадна дека не бил баш и принц. Ако, Зочето си стокми …

Дневна политика

Љупчо Цветановски - Курир

Цела влада на офталмолог, под итно!

Еден ден, две „отвора.“ При првиот Царовска искрена, при вториот нејзиниот шеф Заев излажа, пак. Првото преседан, второто класика. Не/Мила искрено си призна дека се фашисти, Зоче излажа дека е патриот. И пак, во Божји ден – недела, мноштво атеистички…

Дневна политика

Љупчо Цветановски - Курир

Срамот македонски, мифките северни

Од северџанскиот дневник: 4-ти февруари, лето Господово 2021-во . Зоче Корисниот и Стево Љубави се успале. Не можеле да дојдат на гробот на великанот… Три месеци подоцна: 4-ти мај, лето Господово 2021-во . Спанковците ЗЗ и Стеки пак се успале и за ро…

Рашковски во притвор

Љупчо Цветановски - Курир

И по Рашко, Зоче…

Не радувај се кога мечката игра во дворот на комшијата, велат старите. А што правиме кога истата таа мечка игра ли игра во дворот на твојата довчерашна „десна рака“ и ген-сек? Пораката е повеќе од јасна. Мечката е многу блиску до тебе, затоа што и ра…

Корона

Љупчо Цветановски - Курир

Не, времето не лечи се’

25-ти април, лето Господово 2021-во покажа многу работи. Еден ден, а толку многу пораки во него. Да, факт е дека ни требаше многу време, но и тоа е дел од македонштината. „Касно палење“. Генетика. За жал или за к’смет. Оти, кога би било поинаку, кога…

Пауновски против новите вработувања

Љупчо Цветановски - Курир

Преку Стојко до/од Заев

Нема, нема, па Зоче ќе го покаже своето вистинско, црпнато лице. Не му треба многу на лабилниот премиер, кој во нормална држава максимум би бил ситен џепарош. Ок, им се извинувам на џепчиите за навредата. Се’ што треба за да го извадите кловнот од му…

Пратеници со заштитна медицинска облека во Собрание

Љупчо Цветановски - Курир

Владеј и остави ги другите да умрат…

„Живеј и остави/пушти ги другите да умрат“( Live and Let Die ) . Еден од најпознатите Џејмс Бонд филмови. Цели 48 години потоа, во Македонија се снима „Владеј и остави ги другите да умрат.“ Во првиот, ѕвезда е Роџер Мур. Во новиот е антихеројот Зоран…