TEMI.mk

Дневна политика

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Кампања на Заев за релативизација на корупцијата!

Воислав ЗАФИРОВСКИ

Заев му најде мошне помпезна министерска позиција на лицето што се одзива на името Љупчо Николовски - министер за борба против корупцијата и вицепремиер во владата.

Ова за прв пат се случува, во Владата да се именува министер за …

Пожарите низ Македонија

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Врската дрвокрадци-полиција виновна за дел од пожарите во Македонија!?

Воислав ЗАФИРОВСКИ

Сведоци сме на исклучително високи летни температури, велат афрички топол бран, нешто што се случувало и во минатите години, но не вака.
Тоа што секоја година е вака се пожарите во овој период од годината, пожари кои го проголтува…

Илинден

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Браво Стево! Се рашетуваш по геј паради, а Илинден го оставаш на туѓинци од соседна држава!

Воислав ЗАФИРОВСКИ

Со неверување и предизвикан бес ја прочитав веста дека претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, нема да биде присутен на чествувањето на Илинден во Крушево и дека на присутните ќе им се обрател со дури двоминутно …

Борбата против корупцијата

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Како ДКСК, ОБСЕ и ЕУ џабе се расфрлаат со пари за наводна борба против корупцијата!

Читам и слушам од медиумите дека Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) потпомогната со средства од канцеларијата на ЕК и мисијата на ОБСЕ во Македонија, ќе спроведува нова кампања за подигање на јавната свест за штетноста од корупциј…

Загадување на воздухот

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Живеење и умирање на рати – типично македонски!

Воислав ЗАФИРОВСКИ

Република Македонија минатите неколку зими рушеше неславни рекорди по аеро загадувањето - Скопје, Тетово, Кавадарци, Битола, Куманово беа градовите кои многу често, не само на европските, туку и на светските листи за аерозагадувањ…

Судство 

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: ЈО и Судот не сакаат да ги откријат главните виновници за најголемиот скандал во историјата на РМ – со лажните пасоши!

Воислав ЗАФИРОВСКИ

Внимателно следам што се случува со најголемиот скандал што се има случено во самостојна и независна Република Македонија - издавање македонски пасоши на белосветски криминалци со што ние како држава им обезбедуваме целосна недопи…

Пресуда за Таргет-Тврдина

Воислав Зафировски - Денешен

ЗАФИРОВСКИ: УДБА од нејзините најубави денови

Воислав ЗАФИРОВСКИ

И тоа се случи, блиските бизнис партнери, Мијалков и Камчев се во притвор.

Беше сосема очекувано Мијалков да заврши таму каде што е, но изненадувањето е неочекуваното апсење на Орце Камчев и нема да навлегувам во тоа дали требало…

Полициски час

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Истите Влада и министер кои не доведоа до нов полициски час, сега ќе не спасуваат со полициски час!

Во ноември минатата година, Владата прогласи кризна состојба на целата територија на Република Македонија. Се формира и Кризен штаб, со координативна улога, а истиот е раководен од в. д. директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.
Првата и до сега единствен…

Образование за време на Корона

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: Од трактор, на мотор BMW и на тоа што почнува на „М“…. а, првачињата?

Воислав ЗАФИРОВСКИ

Обезбедувањето на вакцини за имунизација на населението од covid 19, како и заканата од протести на идните матуранти, некако во сенка ги фрлија вистинските реални проблеми со кои родителите се соочуваат во основното образование, о…

Дневна политика

Воислав Зафировски - Денешен

КОЛУМНА НА ЗАФИРОВСКИ: За корупцијата не обвинувајте други, со парите купете си огледало за да се видите

Го добивме Извештајот на Транспаренси за степенот на перцепција на корупцијата за 2019/20 година. Извештајот е поразителен за Македонија, рангирани сме дури на 111 место, најниско до сега, дури пониско од првото рангирање во 2001 година.

Владините м…