TEMI.mk

Денот на независноста

Благојче Атанасовски - Слободен Печат

Данок во живот за „судбината“ на Денот на независноста

Секогаш сум велел дека да го водите ресорот здравство е најнеблагодарната работа во оваа и ваква држава. Може да бидете и најдобриот врвен хирург-оператор во светски маштаб, сепак резултатите од вашето „менаџирање“ во македонското здравство ќе бидат …

Оставката на Филипче

Сашо Орданоски - Frontline

Во цврстата прегратка на Филипче

САШО ОРДАНОСКИ/ ЦИВИЛ МЕДИА Теоријата дека Заев ќе го чека завршувањето на локалните избори за да ја соопшти својата одлука дали ја прифаќа оставката на Филипче, се чини тешко остварлива. За такво нешто би требало да поминат уште, брат-брату, шест не…

Оставката на Филипче

Сашо Орданоски - Либертас

Во цврстата прегратка на Филипче

Теоријата дека Заев ќе го чека завршувањето на локалните избори за да ја соопшти својата одлука дали ја прифаќа оставката на Филипче, се чини тешко остварлива. За такво нешто би требало да поминат уште, брат-брату, шест недели, а тој период би бил пр…

Груевизмот

Ерол Ризаов - Слободен Печат

И Груевски бара одговорност за медиокритетите

Од Будимпешта се огласи и поранешниот премиер Никола Груевски со зборови на сочувство и утеха до семејствата на загинатите, барајќи одговорност за трагедијата во Тетово, бидејќи „поради нечија негрижа и неодговорност, тие луѓе изгореа во пламените ја…

Оставката на Филипче

Ненад Јовановиќ - Слободен Печат

Ако падне Филипче поради стадионско лудило, тогаш остануваат само бројки и џемпери

Во време кога настанува овој текст, јас сум во Скопје. Еве ме, седам во кафуле, сркам кафе, на соседната маса има едно младо момче, претпоставувам дека е малолетник, со „чобанска“ градба, кратко потстрижен, облечен е целиот во црно, а со волнени букв…

Здравство

Сашо Клековски - Нова Македонија

Министер за смрт

Не, не е Министер за смрт за Венко Филипче, министер за здравство, тој според опозициската ВМРО-ДПМНЕ е министер за зараза и смрт, туку Министер за смрт е за Никола Тодоров, министер за здравство во периодот од 2011 до 2017 година. Потсетувањето како…

Здравство

Ивица Боцевски - Нова Македонија

Венко, батали! Не вреди сето ова…

Во современата историја на македонското здравство ќе останат вечно врежани за идните поколенија изгорените остатоци на тетовската модуларна болница, како најнеславен паметник за едно време-невреме, за нечовечноста на забеганата власт и за алчноста на…

Оставката на Филипче

Денко Малески - Објективно 24

Оставки, вистина и факти

Што сме научиле од искуството со оставките? Зад секоја оставка стои посебна приказна која треба да се истражи и да се соопшти. Не се работи за трка, кој прв. Секоја оставка е единствена и прва, ако сакате. Точно е дека демкратијата инсистира на идеја…

Оставката на Филипче

Никола Тодоров - Либертас

Нема политички капитал во туѓата трагедија

Сите очекуваат оваа колумна да биде посветена на трагедијата што се случи во Тетово, за евентуалната одговорност на Венко Филипче и паралелата со тоа што мене ми се случи додека јас бев министер во ова проклето тешко министерство. А јас се воздржувам…

Оставката на Филипче

Ненад Живановски - Expres

И по Филипче – Филипче – пишува Ненад Живановски

Чекај, да разјасниме нешто. Зборуваме за оној Венко Филипче, истиот лик кој му беше советник на министерот за здравство од ВМРО Никола Тодоров? Сега што е министер за здравство на Заев и потпретседател на СДССМ? И што во иднина, по следната промена н…