TEMI.mk

Бегството на Сашо Мијалков 

Ана Петрушева - Призма

Телевиса презента: Мијалков се враќа дома

Ни два часа не поминаа откако Оливер Спасовски се препотуваше пред камерите и луто одбиваше прашања за одговорност, кога пред обвинителството и камерата на 24 ТВ дошета Сашо Мијалков. Лабаво, нога пред нога, си застана до Мишко Иванов, кој прилично з…

Бегството на Сашо Мијалков 

Бранко Тричковски - Frontline

Триумф

ПИШУВА: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Што да кажам, драги пријатели, драго ми е што балонот на националната хистерија налета на шилото на институционалната ефикасност. Се радувам како дете на радикалното издишување на вмровската надуеност, на отпаѓањето на голем…

Бегството на Сашо Мијалков 
Бегството на Сашо Мијалков 

Петар Богојески - Фокус

Каде е началникот?

Јасно беше дека се додека началникот е во мермерната палата, нема враќање на власт. Тука е монструозноста на планот. Не само што испланира наводен „судир Мијалков – Мицкоски“, туку и начин како каменот „началникот“ да го стави на вратот на Заев. Дефи…

Бегството на Сашо Мијалков 

Бранко Героски - ПлусИнфо

Одговорноста на дело во „силната држава“ Македонија – ќе се жртвува коњ, за да се спаси кралицата!

Другарчиња, нема потреба да се карате за тоа кој е одговорен за бегството на Сашо Мијалков. Сфативме. Тричките ваши веќе ни објаснија дека тоа што Сашо избегал ја покажувало силата на нејзината држава, а не нејзината слабост. - Advertisement - Откако…

Бегството на Сашо Мијалков 

Љупчо Цветановски - Курир

Мижи Заев да ти баам

Не е проблем што лажат. Проблемот е што мислат дека некој им верува. А лагата толку „плитка“, поплитка и од Преспанското Езеро во време на владеењето на Заев… И така, трите лика – Зоки, Оли и Дон Мијале мислеле дека го превеслале народот. Абе цепки б…

Бегството на Сашо Мијалков 

Џабир Дерала - Civilmedia

Бегството на Мијалков и неодговорените прашања

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Многу интересна ситуација. Знаете што е тепих бомбардирање, нели? Тоа е жестоко бомбардирање на одредена област, земјата ја покриваат експлозии густо наредени една до друга, така што уништувањето е како тепихот што го покрива под…

Бегството на Сашо Мијалков 

Ерол Ризаов - Либертас

Мијалков си донесе ослободителна пресуда

Сашо Мијалков дури и да се појави во судот на денот на пресудата, или претходно да биде притворен, ја покажа целата трулост на правосудниот систем на државата. Тој си донесе самиот непречено ослободителна пресуда. Трајно, или привремено, сеедно. Скан…

Бегството на Сашо Мијалков 

Васко Маглешов - Призма

Oд што избега Мијалков?

Извесно е дека празно ќе биде столчето за Сашо Мијалков в петок, 26 февруари, во судницата број еден на Кривичниот суд при објавата на пресудата за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. Поранешниот шеф на тајната полиција, за разлика од пред две г…

Бегството на Сашо Мијалков 

Сашо Орданоски - Слободен Печат

Долга е сенката на Мијалков

Додека ова го читате, Мијалков можеби (А) го спроведуваат во Шутка, откако е фатен по неуспешното бегство од македонската правда; (Б) го нарачува второто претпладневно фрапе на некоја од плажите во Грција, ползувајќи го грчкиот правен преседан со нее…