TEMI.mk

Енергетската криза 

Александра Андреева - Opserver

Александра Андреева: Цените на горивата удираат многукратно по џебот на граѓаните и бизнисот

“Понеделнички скок на цените на горивата: Од ноќеска на полноќ цените на дизелот и бензините поскапуваат за два денари.” “Повторно поскапување: Цените на горивата на чекор до рекорд.” Вака некако изгледаат денешните наслови кои алармираат на повторно…

The agreement with Bulgaria 

Виолета Ачкоска - Opserver

Проф. Ачкоска: Доста беа преговори со кои се разнебитува државата на Македонскиот народ

Се наоѓаме некаде кон крајот на приказната која ни ја режираа надворешни фактори, а марионетите се домашни. Хистерични соседи кои живеат во „романтичен“ големодржавен сон од 19 век и сервилни домашни актери играат трагикомедија за која следи бурен ап…

Религија 

Зоран Иванов - Слободен Печат

Никогаш северна, секогаш поранешна

Подземни пагани инструираа десетина заблудени момчиња веќе израснати на прагот на мажи, подготвени и навежбани на суво, наместо со љубов за светото Исусово крштевање, продадоа магла, расфрлаа пизма. Го избербатија светиот ден и светиот настан со поли…

ЕУ и НАТО интеграции 

Срѓан Ивановиќ - ПлусИнфо

Путин има бугарски пасош и другите квалитети на генерал Славјанка Петровска

Не, навистина не ми е јасно како некои луѓе успеваат за само неколку денови или за само неколку часови, толку брзо да се прилагодат на новото работно место. На мене ми беа потребни месец или два за да сфатам како работи кафематот во Плусинфо, но ете …

ЕУ и НАТО интеграции 

Билјана Ванковска - Нова Македонија

Обединување пред разнебитување

Темата за „обединување на интелектуалците“ (во случајов заради спас на македонизмот) е премногу важна за да се елаборира накусо. Таа мака нѐ обременува, парализира, конфронтира и разочарува со децении. Затоа, оваа колумна ќе оди во продолженија, ни с…

Култура

Јани Бојаџи - Нова Македонија

Театарот во Струмица како депонија на политичкиот отпад

На први мај 1949 година, со премиерната изведба на претставата „Бегалка“ од Ристо Крле, во режија на Димитар Колчаков, е отворен народниот театар во Струмица. И започнат е еден интензивен творечки, културен и уметнички живот, не само на оние што се и…

Заштитни мерки 

Ѕвездан Георгиевски - Призма

Кирилојавление на Водици во Охрид

Првин се појави Исус Христос, а потоа PCR тестот. Вака некако звучи толкувањето на охридскиот градоначалник Кирил Пецаков за неговата „позитивна“ појава меѓу охриѓаните и останатите гости на Богојавление. Плус на неговото егзалтирано гушкање на уште …

Странски инвестиции 

Мирче Адамчевски - Фактор

САД и Британија и помагаат на Русија во Украина!

Во очекување на писмените одговори од Вашинтон Русија и натаму е дежурна тема во развојот на настаните околу Украина. Но како времето минува се појасно станува дека пропагандната војна што трае веќе неколку месеци, која слободно може да се нарече „сп…

Ohrid Agreement 

Стојанче Ангелов - МКД

Достоинство: Недостоинството на државата кон бранителите

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да …

Култура

Јованка Кепеска - Денешен

КЕПЕСКА: Македонската народна песна – нашето највозвишено чедо

За едно ремек дело на Кочо Рацин

„Македонската народна песна“

Приредила Јованка КЕПЕСКА

Македонската народна песна во културата од светски размери се смета за посебна, исклучителна. Како за преубава и за преавтентична. За неа многу се говори но ми…