TEMI.mk

Дигитални учебници

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Безобразната дигитализација на Царовска

Зошто во Србија ќе се гради фабрика за ПЦР тестови и погон за секвенционирање на геноми? Имаше најава и за производство на вакцини, нели? Зошто Србија може, а Македонија не? Тука не се работи за дилемата дали Вучиќ е поспособен од Заев, сигурно. Има …

Јавно Обвинителство

Биљана Секуловска - Нова ТВ

ОДА НА ПРКОСОТ, ИЛИ ЧУДНИОТ СЛУЧАЈ НА ЛЕНЧЕ Р. И СТОЈКО П.

Погледнете ја оваа изјава на Заев, за Стојко Пауновски, директорот на Пазарниот инспекторат: “Недозволиво е секој ден преку медиумите да водите полемики со потпретседателот на Владата, а сега гледам и со претседателот на Владата. Тоа е пркос кој не е…

Работата на Собранието

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Шаховската игра на Џафери

Талат Џафери ви е еден од ретките господа во оваа држава. Со истенчени нерви, секако дека така се одвиваат тие кариери, како што сме сите впрочем, низ годиниве, какви што сме станеле. Со еден изгланцан, врвен талент за политички инстинкт, на едно раз…

Смртта на овчарот

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Докторе Зафиров, ние не сме обични, прости овчари

Трагичната приказна за овчарот од Кратовско веќе ја знаете. Тој човек пет часа бил носен низ снег на носилка, од страна на медицинска екипа и негови роднини, за да го спасат неговиот живот. Се започнало кога лекарот од Итната помош Павле Зафиров ги с…

Обвинувањата Пендаровски - Филипче

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Тешките лекции на Пендаровски

Многу одамна требаше сериозно да се замислиме, но после вчерашната бројка од 50 починати луѓе од последици од Ковид-19, едно секако е сигурно. Луѓето мора да разберат дека вакцините се единствениот спас, еднакво како што се и маските, додека навистин…

Вакцина за Корона

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Како Ивона ги спаси лицемерите

Погледнете ги само последните обвинувања за предавство, повиците за патриотизам. Сите оние што заминуваат во Србија и се враќаат вакцинирани, мора да се предавници на својата земја, на својот народ, петта колона која мора да биде обележана со жолта л…

Конгресот на СДСМ

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Честит Конгрес, СДСМ

Никаква штета не е што нема уште еден кандидат за претседател на СДСМ на утрешниот Конгрес. Нема опасност од никакви заплети, пресврти и земјотреси, никакви ранети партиски војници, исплашени за својата судбина, не се прогнозираат апостоли, маченици,…

Заев нуди широка влада

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Нека дојде тој ден, Заев

Консензус за одушевеност  од идејата на Заев за непартиска администрација, може да се здивне и да се зачекори напред, во најсветлата иднина, која се препорачува. Како вели тој, за понудата за широка Влада, со опозицијата: Кога сме двете страни во Вла…

Вклучување на етничката припадност во личните карти

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Да се жигосаме на чело дека сме Македонци, Албанци

Се разбира, иако има жестоки несогласувања околу впишувањето на етничкиот идентитет во личните карти, не би требало да има дилеми дека тоа е повеќе од одличен концепт за се поголемата иднина на оваа земја. Додека светот одамна се обидува да ги сруши …

Вакцина за Корона

Биљана Секуловска - Нова ТВ

Среќна Кинеска Нова Година

Колку да е смешно и забавно, секако дека е тажно што вакцините никако да пристигнат во земјава, па самиот Заев сега ја најави Кинеската Нова Година како крај на нашата агонија, откако Вучиќ и целата таа бурлеска од најавени данајски подароци во вид н…